Flexi RS - jak vznikl, co to je

Je redakční systém (CMS) pro správu obsahu webu.

Původ

Systém původně vyvinul Jan Uhl, později pak vývoj převzal DIGISHOCK

Z čeho se skládá

Je postaven na frameworku Laravel což je OpenSource PHP framework distribuovaný pod licencí MIT. Laravel Framework patří mezi nejrozšířenější php frameworky na světě, stačí si zadat do Google "php framework comparison". Díky tomu je samozřejmostí podpora Composer což v některých případech velmi urychluje práci s RS Flexi. Umožňuje velmi snadnou rozšířitelnost a díky struktuře zdrojových kódů taky snadné verzování (GIT).

Jazykové mutace a práce s překlady

Je standardem mít web ve více jazykových mutacích. V RS Flexi není množství jazykových mutací nijak omezeno, všechny položky je možné mít přeloženy do více jazykových mutací, nicméně systém je připraven i na situaci, kdy se jazykové mutace od sebe navzájem liší. Pro usnadnění práce, zvýšení přehlednosti jsou vlastnosti každé položky rozděleny na tzv. "společné parametry" (které jsou shodné pro všechny jazyky) a jazykově závislé parametry, kde je například možné položku v dané, jazyce povolit nebo zakázat. Kromě položek jako je například blogový článek nebo novinka je web plný textů, které nejsou v některých redakčních systémech editovatelné, jako jsou například údaje v patičce/hlavičce apod. nicméně pro tyto texty je v RS Flexi modul Texty, kde si uživatel s dostatečným oprávněním může na webu měnit jakékoli texty sám. Systém umožňuje i roli oprávnění "překladatel", kterou lze definovat i na úrovni jazykové mutace, takže je možné využít různé překladatele pro různé jazykové mutace.

Základní funkcionality

Systém je vhodný pro malé jednostránkové weby, ale i na pro rozsáhlé e-shopy. Obsahuje základní moduly jako je správa uživatelů, správa uživatelských skupin, přesměrování, správa navigace a stránek. Další moduly jsou: novinky, blog, reference, bloky. Díky rozšířitelnosti a přehlednosti je na něm možné vystavět katalogy s velkým množstvím položek (230 000), ve kterých je možné vyhledávat, nebo i e-shopy se sofistikovaným skladovým hospodářstvím s napojeními na skladové systémy (EDI, rest API, SOAP). Samozřejmostí je napojení na platební brány (GoPay, GP WebPay, Twisto) nebo rezervační systémy, podpora EET, automatické přeceňování produktů, import produktů do více úrovní, aktualizace parametrů například z ERP Helios. Systém obsahuje i napojení na dopravce Českou Poštu (balík do ruky, balík na poštu, nalík do balíkovny), Zásilkovnu, DPD, PPL, u všech dopravců umí systém generovat štítky na balíky a posílat data o balíkách i dobírkách.

Rozšířené funkcionality ale přehledná správa

Díky tomu, že je Flexi RS vždy konfigurováno pro konkrétní potřeby zákazníka, tak systém neobsahuje položky nebo prvky, které v systému nemají co dělat, jako je to u některých Redakčních systémů. Položky v RS jsou vždy pojmenovány dle terminologie klienta tak aby jim klient, který spravuje obsah rozuměl i po "roce".

Vývoj webu na RS Flexi

Je možné upravit dle aktuálních požadavků, ale nejčastěji vývoj probíhá na "vývojové adrese" kde se web plní obsahem a testuje se jeho funkčnost. Díky těmto zvyklostem bylo potřeba přizpůsobit RS Flexi požadavkům na snadnou "klonovatelnost" zdrojového kódu nebo nahraného obsahu webu. Optimalizovali jsme proto strukturu složek tak abychom mohli snadno vytvářet kopie webu pro dalších vývoj, tak abychom neohrozili "ostrý" (veřejný) provoz a následně pak mohli snadno aplikovat změny z vývojového prostředí na "veřejné".

Modul Bloky

Jeden z novějších modulů, pomocí kterého je možné skládat "stránku" z předem definovaných bloků jako jsou například (textový blok, foto a text nalevo, foto a text napravo, fotografie na celou šířku, slider fotografií, fotogalerie, výpis produktů, video, apod) bloky je možné naprogramovat klientovi i na míru. Lze tak skládat stránku libovolně a měnit si pořadí bloků.

Modul CTA

(Jinak také Call To Action nebo Výzva k akci) je modul, který umožňuje definovat si vlastní výzvy k akci a ty pak využívat na dané stránce. Už je to nějakou dobu co stačilo mít na celém webu jedno CTA.